זה הזמן לתכנן את חידוש הפעילות בעסק ולהכין אותו למציאות החדשה

חֶבְרַיָּא, איזה מזל נפל בחלקנו להיות שותפים למשבר בריאותי עולמי שייזכר בהיסטוריה, (יהיה מה לספר לנכדים ולנינים), רק חבל שאין לאף אחד מאתנו את המותרות לסמוך על המזל ולבטח אסור לנו להמר על המזל. אנחנו חוזרים להחזיק את ההגה בידיים שלנו.

באומץ, בזיעה ובעבודה קשה בנית עסק שעבד והתפתח ותיפקד ושרת את לקוחותיו והצליח, אך גורם אלים ולא צפוי, גרם ליצירה הזו ולכול העשייה ועמל הכפיים לפגוש בשלט “עצור”.

כולנו עצרנו וקראנו והקשבנו וביצענו אין ספור עצות והמלצות גנריות לבלימת מכה פיננסית. נעצרו התחייבויות ותשלומים, שולם מה שלא ניתן היה לעצור, קופת העודפים מתרוקנת ואף נלקחו הלוואות, ככל שאלה היו זמינות. ומה עכשיו? החובות גבוהים יותר מאלה שהיו לפני המשבר, ההפסד הכספי ממשיך להצטבר ולרוע המזל … את הכול צריך יהיה לשלם ולהחזיר. איך? מתי? מאיפה הכסף? האם העסק מוכן לספוג את כל זה כשייפתח מחדש?

ומה אתך? הכישרון והיכולות האישיות שלך, איתם הקמת עסק ואיתם הובלת אותו עד כאן, הם אלה שיחזירו את העסק, בחוכמה ובתבונה למסלול יציב גם בעידן החדש שחדר לעולמנו והם אלה שיסללו את דרכו של העסק על מסלול חדש וגמיש וחסין בפני טלטלות פיננסיות של השוק ובפני הקשיים שעוד צופה לנו העתיד. רק האישיות והחוזק העצמי שלך הם אלה שיעשו את העבודה.

אין אחר שמכיר טוב ממך את העסק, את אופיו, את הייחודיות שבו ואת חוג לקוחותיו ועליך מוטלת המשימה, ממש כעת וממש עכשיו, לנצל את העצירה הכפויה ולחשוב בקור רוח איך ובאיזו מידה יותאם העסק וימשיך להיות פעיל ורווחי גם בתקופה החדשה.

יש להכיר בעובדה שהתרחש מאורע משמעותי שהפך בהרף עין את אורחות החיים של האתמול לאורחות חיים חדשים. העסק עצמו נמצא במעמסה כספית גדולה משהייתה, הלקוחות נמצאים בצפיפות כספית לוחצת, הצרכים שלהם השתנו וכך גם מגוון המוצרים הדרוש להם. מגבלות ההתקהלות והפחד האישי מקהל ישפיעו על מספר הלקוחות שיכנסו לעסק, על התקשורת המילולית והחזותית מבעד למסכה, על היקף הפדיון שאפשר יהיה לייצר ולכל זה השפעה מכרעת על עמידותו הכלכלית של העסק ועל היקף הרווח שיישאר.

מובן גם שמחירי הקניה מספקים והסכמי סחר ותנאי תשלום ישתנו (הרי כולם באותה סירה). גם מאפייני התפעול השוטף ועלויותיו, עלות הנחיות משרד הבריאות, היקף כוח האדם, אופי המלאי והיקפו, הלוגיסטיקה, מרכיבים שיווקיים, פיננסיים ועוד, מחייבים התייחסות חדשה.

לכל הבעיות שנרשמו עד כאן (ולא נרשם הכולן) צריך לייצר פתרונות – ואפשר לייצר אותם.
ברור מאוד, שהתכנית העסקית, תזרים המזומנים והרווחיות של האתמול, אינם תקפים מחר.
הכול השתנה! הפתרונות לא יכולים להמתין והם חייבים תכנון חדש וטיפול בכדי למנוע עכשיו שקיעה פיננסית נוספת שבסופה עלולה להתרחש התמוטטות עסקית וכלכלית.

ההתאמות המתבקשות שונות אצל כל אחד ואחד ולא דומות בכל עסק ולא זהות בכל ענף ושונות בכל תחום עיסוק. גם הדרך וגם הקצב יהיו שונים וספציפיים לכל עסק ועסק, אך כמו שידעת וגם הצלחת לבנות עסק בעשר אצבעות ולהגשים חלום, אין מצב להרים ידיים אפילו בקושי המיוחד הזה.

לסיכום

זה נכון שטיפול מעמיק שכזה, עם יכולות מקצועיות של חדשנות עסקית ויצירתית, כבר מחייב ידע עסקי, מסחרי, קמעונאי ושיווקי רחב יותר, המסוגל להתגבר בצמוד לך ויחד אתך על המכשולים והשינויים שכבר נוצרו ולתכנן עמידה יציבה ככל שניתן בפני אלה שעוד צפויים.

רשימות כלליות של סעיפים וטיפים ועצות מרחוק כבר לא יספיקו. כעת דרוש טיפול ספציפי, עם מלאי של פתרונות ייחודיים ותחרותיים וחדשניים, ההכרחיים בשעה זו לחידוש פעילותו וביסוסו של בית העסק.

אומר כאן בלב שלם, כאיש מקצוע מנוסה בתחומי העשייה העסקית, המנהל גם עסק ותיק משל עצמו, כי אין אדם בעולם שעבר ויודע לעבור לבדו משבר היסטורי ומשמעותי כפי שכולנו, בעלי העסקים, מנהלי העסקים, העצמאיים ובעלי המקצוע הפרטיים עוברים היום.

עברנו בעבר וטיפלנו בעבר במשברים עסקיים מסוגים שונים. המשבר הנוכחי הוא יחיד ומיוחד במינו וכיום עולות שאלות ודילמות שלא אני ולא אחרים נתקלו בהם בעבר.

גם אני, עם ניסיון מעשי של למעלה מ 25 שנים במגוון תפקידי ניהול, בהובלת יזמות ובניית עסקים, בהובלת תהליכי צמיחה וביסוס כלכלי, בניהול משברים עסקיים, בהקמה וניהול רשתות שיווק ובתי מסחר, בהקמת חנויות בכל קשת התחומים של מוצרי הצריכה ועוד, מבין עובדה פשוטה ביותר, שלפיה אין מצב שאיש מקצוע מוכשר ויצירתי ככל שיהיה, כפי שנדרש כעת, יוכל להצליח מבלי שבעלי העסק יירתמו יחד אתו ויעניקו את הערך המוסף של עצמם, ערך הכולל את המקצועיות הספציפית של עצמם ויותר מזה כולל גם את תכונות היזמות והתעוזה שבאו לידי ביטוי בשעה בה החליטו להקים ואף הקימו את העסק.

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן